مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با بیان اینکه حفاظت از منابع آب یک وظیفه همگانی می باشد، گفت: در این بین دستگاه های اجرایی متولی امر، باید به عنوان یک وظیفه و تکلیف اداری و سازمانی حافظ منابع آبی باشند.


به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سلماس؛ کیومرث دانشجو در آیین معارفه مدیر جدید امور آب سلماس ، افزود: وظیفه اصلی شورای حفاظت از منابع آب استان تقویت فرهنگ صرفه جویی و استفاده درست و بهینه از منابع آبی می باشد.

وی مدیریت درست منابع آب را مورد تاکید قراتر داد و گفت: دستگاه های متولی باید از نظرات نخبگان، کارشناسان و دلسوزان امر در زمینه مدیریت درست منابع آبی استان استفاده کنند تا در آینده با مشکل کم آبی مواجه نشویم.
وی در بخش دیگری اظهار کرد: ضرورت دارد تا کمیته ای ذیل این شورا تشکیل شود تا دستگاه های اجرایی و مدیران بخش های مختلف را در زمینه مصرف منابع آبی مورد ارزیابی قرار دهد.
وی حمایت از کشاورزان را یکی از برنامه های مهم شرکت آب منطقه ای استان دانست و و گفت: نظارت بر توسعه اصولی طرح های آبخیزداری و نیز تصحیح روش های استفاده از آب در بخش کشاورزی باید بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
دانشجو پلمپ چاه های برداشت آب که مجوز فعالیت ندارند را یکی دیگر از موارد مهم در این زمینه دانست و افزود: مدیران و متولیان امر در این زمینه باید به گونه ای برنامه ریزی کنند تا آن دسته از چاه هایی که مجوز برداشت آب دارند نیز سقف مورد نظر را رعایت کنند تا در فصول خاصی از سال فشار به سفره های زیر زمینی وارد نشود.
وی افزود:در حال حاضر یک میلیارد و 438 میلیون مترمکعب آب در پشت سدهای 13 گانه استان وجود دارد که بیشترین میزان آن در سد بوکان ذخیره سازی شده است.
وی اضافه کرد: مهمترین مشکل ذخیره آب پشت سدهای آذربایجان غربی، نبود ذخیره برفی مناسب در کوههاست که تداوم ذخیره سازی آب در سدهای استان را متوقف می کند.
وی گفت: در حال حاضر 50 محدوده مطالعاتی آب در سطح استان داریم که در نظر داریم محدوده بحرانی و محدوده ممنوعه و در معرض خطر را شناسایی و رصد مستمر داشته باشیم.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: این استان دیگر دومین استان پر آب کشور نیست و با وجود بارش های قابل توجه سال گذشته با کاهش سطح منابع آب زیر زمینی و خشکسالی روبرو است و باید با تغییر نگاه جامعه به مسئله آب، از بروز بحران های احتمالی جلوگیری کرد.
کیومرث دانشجو افزود: مدیریت حوزه ای و یکپارچه منابع آب در استان ضروری بوده و افزایش جمعیت و تغییر الگوهای مصرف آب در کنار کاهش منابع آبی، کیفیت منابع آب را با تهدیدهایی مواجه کرده است که در صورت عدم مدیریت علمی و اصولی سلامت جامعه به خطر می افتد.
وی اضافه کرد: باید به مردم این موضوع با عناوین مختلف گفته شود که ایران با میانگین بارش 250 میلی متر جزو مناطق خشک و نیمه خشک جهان است و باید در مصرف آب در کشور صرفه جویی شود.
وی ادامه داد: بیش از 80 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی مصرف می شود و باید با تنظیم قوانین بازدارنده مناسب و با رفع سوء مدیریت ها در این بخش به ارتقا و مدیریت سطح کیفی و کمی منابع آبی اقدام شود.
فرماندار سلماس نیز در این جلسه با بیان اینکه این شهرستان به لحاظ گستردگی و دارا بودن زمین های مستعد به عنوان قطب کشاورزی استان محسوب می شود افزود: با مدیریت صحیح و استفاده بهینه از منابع آب شاهد رشد بیش از پیش کشاورزی منطقه خواهیم بود.
مرتضی اصغری همچنین با اشاره به مشکل کم آبی گفت: شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان نسبت به برداشت و مصرف ناصحیح آب حساسیت بیش از اندازه دارد و سعی می کنیم با همکاری تمامی دستگاه ها از هدر رفت آب جلوگیری کنم.
وی گفت:امیدوارم با همکاری و کمک اداراتی نظیر منابع طبیعی، جهاد کشاورزی بتوانیم میزان بهره وری در استفاده از منابع آبی شهرستان را افزایش دهیم و به این وضعیت بهبود ببخشیم.

در این آیین با تقدیر از حسن سیدی مدیر قبلی امور آب سلماس ،کیومرث جهانگرد بعنوان رییس جدید این اداره معرفی شد.